IBRS - International Business & Research Services

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Praha, 12. dubna 2013

 

IBRS: 77% Čechů konzumuje kávu, nejčastěji Nescafé

 

Z aktuálního výzkumu společnosti IBRS vyplývá, že kávu konzumuje 77% české populace. Za nejlepší značku kávy 19% respondentů považuje Nescafé, z dalších značek pak Jacobs (12%) a Tchibo (11%). 21% respondentů pije nejčastěji kávu značky Nescafé, shodně 10% pak značky Jacobs a Tchibo.

 

Celkem 77% respondentů pije kávu, téměř 1/2 respondentů pije rozpustnou kávu, 1/3 českého turka a 1/4 espreso. Většina respondentů, kteří pijí kávu, preferují kávu s kofeinem (85%).

 

Nejznámější značkou na trhu s kávou je Nescafé, z dalších značek pak Tchibo, Jacobs a Jihlavanka. Značku Nescafé uvádějí nejčastěji mladší respondenti, naopak u starších respondentů je nejznámější Jihlavanka, zároveň značku Nescafé preferují častěji ženy, respondenti ve věku 20-39 let a respondenti s vyšším vzděláním. Při koupi kávy se respondenti nejčastěji rozhodují podle konkrétní značky a podle ceny.

 

Jak si nejčastěji vybíráte značku kávy? (odpovídají respondenti, kteří pijí kávu N=769)

 

Jak si nejčastěji vybíráte značku kávy? (odpovídají respondenti, kteří pijí kávu N=769)

 

Třetina respondentů navštěvuje sítě kaváren – 12% má oblíbenou značku kaváren, kterou navštěvují nejčastěji. Spontánně nejznámější značkou sítí kaváren je Starbucks (Síť kaváren Starbucks znají především respondenti ve věku 30-39 let, s vyšším vzděláním a vyššími příjmy), dále respondenti nejčastěji zmiňovali McCafé, síť kaváren Tchibo a síť kaváren Costa Coffee, která je pátou nejznámější značkou. Za nejlepší značku sítě kaváren považuje 5% respondentů Starbucks, shodně 4% Tchibo a McCafé. Obecně hlavním důvodem preference jednotlivých kaváren je vnímaná kvalita kávy, často také oceňují příjemné prostředí kaváren.

 

IBRS působí na českém trhu od roku 1994 a svým klientům z různých oblastí poskytuje plný servis v oblasti marketingového výzkumu. Prostřednictvím svých zástupců je členem ESOMAR. Dotazování probíhalo prostřednictvím tazatelské sítě IBRS osobními rozhovory face to face s přímým zápisem pořízených dat do notebooku (CAPI). Více na: www.ibrs.cz a www.mujpanel.cz

 

Kontakt:

Monika Bérešová

Research Executive

tel.: 274 822 174

GSM: 734 852 651
beresova@ibrs.cz